دوره 1، شماره 3 - ( پاییز 1398 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 20-10 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

علی پور لیلا، شجاعی عبدالسعید. بررسی حقوق تطبیقی خشونت در بین زنان منطقه ملاشیه اهواز. فصلنامه جامعه شناسی فرهنگی 1398; 1 (3) :20-10

URL: http://jcsjs.ir/article-1-65-fa.html


چکیده:   (585 مشاهده)
خصوص وجود دارد بنابراین هرگونه بررسی و تحقیق در خصوص خشونت و تحلیل واقعیت ها از زوایه های مختلف و ریشه یابی فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، حقوقی و جرم شناختی آن می‌تواند راهی برای بهتر شدن همه جانبه  امنیت و ترسیم چشم انداز آینده‌ی جامعه، به ویژه در گسترش رویه قضایی و تغییر در معیارهای حقوق بشر موثر واقع گردد.مطالعه حاضر با هدف بررسی حقوق تطبیقی خشونت در بین زنان  منطقه ملاشیه اهواز و رابطه آن با متغیرهای اعمال قدرت، حمایت اجتماعی، تحصیلات زنان، پایگاه اقتصادی، مردسالاری، تفاوت‌های فرهنگی، سن و تحصیلات آنان انجام شده است. نوع مطالعه توصیفی تحلیلی به‌صورت پپمایشی(کمی) و جامعه مورد مطالعه منطقه ملاشیه اهواز است. روش نمونه‌گیری خوشه‌ای‌بوده و از روش کوکران حجم نمونه 310 شده ولی در این مطالعه به علت افت احتمالی آزمودنی، تعداد 310 نفر زنان انتخاب گردید. جامعه آماری 600 نفر از زنانی بود که قربانی خشونت شده‌اند.گردآوری داده‌ها باروش پرسشنامه‌ای انجام گرفته و تعداد کویه سوالات 42 تا بوده است که به صورت خودساخته از مبانی نظری پژوهش جهت سنجش ‌واقعیت‌های عینی با تمرکز روی متغیرها و بدون ارزش‌گذاری و با استقلال زمینه‌ها، انجام ‌پذیرفته است. این پژوهش نشان میدهد که بر روی 848% از آزمودنیها خشونت وارد شده است و همچنین برای بررسی متغیرها و رابطه آن با خشونت بین زنان نتایج بدست آمده به ترتیب عبارتند از : مردسالاری، اعمال قدرت، حمایت اجتماعی، تحصیلات زنان، پایگاه اقتصادی، تفاوت فرهنگی میباشد که برای اثبات یا رد این فرضیات از آزمون ضریب همبستگی پیرسون استفاده شده و با استفاده از تحلیل واریانس بررسی شده‌اند. نتایج یافته‌های پژوهش: (اعمال قدرت 0/829)، (مرد سالاری 0/950)، ( حمایت اجتماعی0/790)، (تحصیلات زنان 0/723)، ( پایگاه اقتصادی0/712)، ( تفاوت‌های فرهنگی 0/689) سطح معنی داری 0/000 است که با خطای 0/05 محاسبه شده است. البته روایی آن با روش محتوایی سازه و صوری تأیید و پایایی اندازه‌گیری، با فرمول آلفای کرونباخ (به اندازه 0/783) تأیید شده است.تعداد زیادی از زنان، خشونت بر اساس مردسالاری و اعمال قدرت مردان در خانواده بر آنها اعمال شده است لذا در این زمینه باید برای این زنان اقدامات مشاوره‌ای و حمایت اجتماعی به طور تخصصی از سوی مسئولین و دولت صورت گیرد.
متن کامل [PDF 573 kb]   (130 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/4/28 | پذیرش: 1398/7/15 | انتشار: 1398/7/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه جامعه شناسی فرهنگی می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Cultural Sociology

Designed & Developed by : Yektaweb